Finite Element Analysis (FEA) - Raskere utvikling og økt lønnsomhet med virtuell prototyping

Tradisjonell utvikling av tetningsløsninger innebærer ofte mange runder med fysisk prototyping – en prosess som både tar tid og koster penger. Hver test kan kreve nye verktøy og justeringer, og selv små endringer kan forskyve prosjektet og medføre store ekstrakonstnader.

Med virtuell prototyping gjennom FEA kan du redusere mange av disse rundene. FEA gjør det mulig å optimalisere både geometri og materialvalg før noe produseres, og gir et langt mer treffsikkert første design. Det betyr færre prøveverktøy, færre testrunder og lavere risiko for dyre omveier. 

Moderne FEA‑verktøy gjør det mulig å evaluere komplekse designalternativer raskt. Du kan teste hundrevis av scenarier og se umiddelbart hvordan tetningen forventes å oppføre seg. Det gir et smidigere og mer kontrollert utviklingsløp, der beslutninger fattes på et tryggere grunnlag. FEA bidrar til tetninger som både yter bedre og koster mindre å utvikle!

Summen er tydelig: kortere utviklingstid, lavere testkostnader og løsninger med høyere kvalitet. Det gir direkte utslag på lønnsomhet for produsenten – og mer verdi for kunden.

Vi benytter  Marc Advanced Nonlinear Simulation Solution fra MSC Software til formålet.

Les også Hans Fredrik Sandbergs artikkel Simulation in compression molding - can we accurately predict material flow?